Loading...
  Lost your password? Lost your Username? Make a new account!  
MN Cabal Online  
Forum  
Old 8th April 2019, 05:36
serber1907's Avatar
serber1907 serber1907 is offline
Active Member
Snake Champion

Send a message via Skype™ to serber1907
Default Turkie oyun rehberi / Turkish Game guide

Herkese iyi oyunlar bu rehber tamamen yeni başlayanların garip sorunlarından sıkınılması sonucu olusturulmustur
Forum Turkce dil destegi icermedigi icin bazi harfler degistiriliyor baslik bu yuzden Turkie kusura bakmayin
Rehbere gecmeden belirtmek istiyorum bu serverda yapilan hic bir donate(bagis) oyun icerisinde elde edebileceginizden fazlası bir şey vermemektedir ve server yaklasik olarak bildigim kadarı ile 9 yıldır ayakta

Başlangic evresi 100 Level
Yapmanız gereken şeyler şu şekilde
1.Adım; oncelikle 190 level olmaniz gerekli
Bunun icin en hızlı hareket premiumlu - Blessing Bead - Plus basmis birini bulmanız (oyun icinde cok yaygindir ve oyun parasıyla alınabilir) olacaktır
aksi takdirde bir sure bu adım icin ugrasacaksiniz..
Blessing bead basmis birisi sizi ortalama 30-35 dakikada 100-190 arası kasabilir eğer bu işi kendiniz yaparsanız ortalama 1 gununuz gidecektir bu adıma oyun icerisinde "Level boost" denir

ONEMLİ; AURA COK ONEMLIDIR ANCAK OYUNA BASLADIGINIZDA KULLANAMAZSINIZ!
BUNU ACMANIZ İCİN OYUNDA BAŞLANGICTA UZERİNİZDE BULUNAN KIRMIZI (AURA TRANSMUTER) ADLI EŞYAYA İHTİYACINIZ VAR (EĞER Kİ SATTIYSANIZ - KAYBETTİYSENİZ VEYA ŞEKLİNİ BULAMADIYSANIZ BLOODY ICE CORE ALCHEMIST'TEN TEMİN EDEBİLİRSİNİZ - 10M)

Eger Aura Transmuter uzerinizde ise ait oldugunuz sehirdeki Skillciden "Inner Discovery" adli gorevi yaparak auranizi kullanir hale getirebilirsiniz
FA - FB = GREEN
WA - FS = BLOODY
BL - WI = DESERT

Gorevler - BM3
2.Adım; 190 level olduktan sonra acabildiğiniz kadar cabuk şekilde BM3 (Battle mode 3) acmanız gerek bu sizi cok ileri tasiyacaktir elinizden geldiği kadar bu konuya odaklanın
BSLV gorevleri (T'ye bastığınızda Scenario sayfasında) BSLV #1 şeklinde gorunur ve 9 seridir #9'u yaptıktan sonra Grade 20'ye ulaşırsınız ve gorevleriniz tamamlanır
Şahsi fikrim BSLV #3 gorevini bitirdiğiniz anda BM3 gorevini yapmaya başlamanız fakat tabi ki bu size kalmış
BSLV gorevlerini yapanlar bilir gorevde 2 turlu kesim vardır biri haritada
ornekle ; Bloody orc 20x / Blaze hound 30x..
Blody orc'lari Lakeside'da bulabilirsiniz ancak Blaze hound'lar normalde SOD (Seal of darkness) zindanındadır fakat bu serverda desert scream'da ozel bir yere konulmuşur haritadan bakarsanız en alt sol koşesi - Holy Cross olarak bilinen yerdedir..

BSLV #1-9 arasındaki normalde zindanda bulunan butun yaratıkları burada kesebilirsiniz
BSLV #3 bitirdiniz veya 9a kadar yaptınız sizin tercihiniz ve bm3 acmak icin uğraşmak istiyorsunuz..
Bu kısım icin biraz para harcamanız gerekli BM3 Level 1 acmak icin toplam 40x Stain clone ve 1x Trance Force I'e ihtiyacınız var

2.Adım - A;
(Bu kısıma başlamak icin ortalama 200-250m para kasmış olmanız gerekli)
Kolay kısımlarından başlıyorum Stain Clone'u sona bırakalım
Ait olduğunuz şehirdeki (FA - FB = Green Despair / WA - FS = Bloody Ice / WI - BL = Desert Scream) Core alchemist'i bulun ve orada sağ alt taraflarda alt alta 6 tane yuvarlak malzeme goreceksiniz onlardan size uygun olan level 1 craft malzemesini alın buna sağ tıklayarak sonda bm3 kitabını craftlayacaksınız
Force archer kullandığım icin ornek olarak kendim almam gereken eşyayı alta bırakıyorum

2.Adım B; Grocer(Pot Satıcısı) bulun ve Trance Force I eşyasını alın (25m) sol alt tarafta sarı toz şeklinde olan eşyadır
(level 2 ve 3 bm3 level2-3 icin gereklidir bunu da ancak TG'ye (savaşa) giren kişiler yere dusurmek icin kullanır bizim şu anlık bununla işimiz yok)

2.Adım C; Stain Clone'dan onceki son adımımız bu olmadığı surece aldığımız ilk eşya ile craft yapamıyoruz
Bu adımda Port Lux - Core Alchemist'e gidip gorevler bolumunden (The Core Alchemic Transmuter) gorevi alıp bitirmeniz gerek

Gorevi aldıktan sonra sizi Green Despair Core Alchemist'e gonderecektir
Oradan Desert Scream Core Alchemist'e gideceksiniz
Ve sonrasında Bloody Ice Core Alchemist
Son adım olarak Port Lux Core Alchemist'e gidip gorevinizi teslim edeceksiniz ve sizden 5 craft transmuter eşyasından birinizi secmenizi isteyecek (onerim Artifact olanı alın bu sayede kolye-yuzuk vesaire şeyler uretebilirsiniz)
Bu adımı da tamamladıysanız zor kısıma geldik..
Son adıma gecmeden once bir iki ufak detay var oncelikle T-Point ve Vote..
Oyun icinde Premium DX zindanlarında stain clone kasmak en kolay ve en hızlı iştir bunu yapmanız icin cash'e ihtiyacınız var.. eğer buna da gereksiz bir şekilde para vermek istemiyorsanız

web.cabalbg.com/voting.php

sitesinden oy verebilirsiniz bu size 1 Vote coin ve 25 Cash verecektir.. eğer adımları doğru uygularsanız bm3 acarken 9 cash harcayacaksınız (Ayrıca Vote Coin hakkında ufak bir bolum var o yuzden acmiyorum)
Eğer yeterli paranız varsa oyun icerisinde 1x Stain clone (40x gerekli) ortalama 20m civarında şu sıralarda satılır 40x alıp direkt acabilirsiniz ancak bana kalırsa bu gereksiz..

Bm3 acmak icin kolaylaştırıcı yollardan biri olan T-point..
ozetle oyun icerisinde aktif olduğunuz her 7 dakikada 1 puan kazandığınız guzel bir sistem oyunun sol en alt kısmında bulunan kanat kısmından kontrol edebilirsiniz

Kanata tıkladıysanız en ust kısımda T-Point'iniz yazmakta..

T-Point marketi Bloody Ice Weapon Dealer (Silah Satıcısı) yanındadır

Dilerseniz buradan Stain Clone satın alabilirsiniz tanesi 15 T-Pointtir ancak bizim yolumuza gore bu işlem gereksiz olacak..
Eğer marketi kontrol ettiyseniz orada "Periodical Remote Shop Card" adında bir eşya gormussunuzdur fiyatı 200 T-Point

Bu eşya sınırsızdır T-Pointinizi onerime gore ilk harcamanız gereken malzemedir
İşlevini bilmeyenler icin (espiri yok..) N tuşuna bastığınızda her hangi bir yerden market acabilir oraya satış yapabilir sattığınız eşyaları geri alabilir pot-return stone temin edebilirsiniz eğer bu yoksa N tuşuna bastığınızda goreceğiniz tek yer Itemshop menusu (cash eşyalarının bulunduğu menu) olacaktır
Bu eşya olmadan da tabi ki BM3 acilabilir ancak dediğim gibi bu kolaylaştırıcı bir etken
Stain Clone kısmına geliyorum..
Minesta Quest Capsule (Mineste gorev kapsulleri) ile Stain Clone kasacaksiniz ancak ortalama 1 gun vaktinizi bu işe ayırmanız gerek (normal şartlarda) onerdiğim yontemi takip edenler bir saat icerisinde bu olayı halletmiş olacaklardır..
Size para kasmanız gerektiğiniz soylemiştim
Kapsuller DP ile (Zindan bitirdiğinizde size DP verir zindanın kolaylığına gore Karakter Menusunde "C"
Gorulebilir) alınabilir..

Muhtemelen 10'u gecmemiş olacaktır ki bu doğal DP'niz olmadığı icin Bloody Ice'da bulunan DP Shop'tan Minesta kapsulu alamayacaksınız.. (Bir ustteki resim linkinde Minesta DP Shop'u gorebilirsiniz Bloody Ice Grocer karşısında bulabilirsiniz)
Lady Yaketarina - Agent Shop'a gidip şu adımları izleyin
Quest Items > Quest Capsule
Yukarıda bulunan Type kısmından Minesta Training Book'u secin ve sağında bulunan Grade kısmından Premium DX'i secin
Genelde en ucuzu 30'u yani Frozen Clue - Catacomb Frosttur
Yapabileceğiniz 4 Kapsul bulunmakta

Kapsul 28 - Panic Cave adlı bir zindanda yapılır ve tek atan bir boss var taktiğini bilmeyenler teki yediği anda zindandan atılır onerim değildir fakat size kalmış bir durum..

Kapsul 29 - Steamer Crazy - Ruined Train Card olarak bilinir bir trendesiniz ve onunuze gelen her yaratığı kesiyorsunuz aslında en kolayıdır fakat biraz pahalı genelde tanesi 30m+ olduğu icin onermiyorum

Kapsul 30 - Frozen Clue - Catacomb Frost bu kapsul benim onerimdir hem uygun hem de kolay yapılabilecek bir zindandır

Kapsul 31 - Lava Hellfire - Ever-Heated Lava Stone bu kapsul de kolaydır ancak biraz uğraşlı size kalmış..

Kapsulunuzu secin.. bir girişte 3 tane kapsulu bitireceksiniz toplam 3 giriş yapıp 9 kapsul harcayacaksınız ve 45x stain clone biriktireceksiniz (yapabiliyorken 40 yerine 45 yapın cunku ilerde minesta belt uretirken/level2-3'u acarken size yarayacaktır)

Sectiğiniz kapsule uygun giriş kartınızı Bloody Ice Werehouse Keeper (Depocu) solundaki Kanatlı NPC'den alabilirsiniz adı Dungeon Entry CC Shop

Sectiğiniz kapsule uygun kartlarınızı buradan tanesi 3CC'den alabilirsiniz eğer karıştırırsanız diye kapsullerinize uygun kartları aşağı bırakıyorum

Kapsul 28 -
Kapsul 29 -
Kapsul 30 -
Kapsul 31 -

Yanlarında benzer 2CC'likleri vardır karıştırmayın..

Kapsulunuzle uyumlu 3x kart alın
Bu zindanları yapmanız icin biraz guclu olmalı ya da oyuna hakim olmalısınız eğer cok hakim değilseniz veya eşyalarınız guclu değilse kesinlikle sizlerle paylaşacağım rehberleri izleyin

Kapsul 28 - https://www.youtube.com/watch?v=thoVg9wWZ7k
Kapsul 29 - https://www.youtube.com/watch?v=2XjyVtjxXWw
Kapsul 30 - https://www.youtube.com/watch?v=XXHzjSN0H68
Kapsul 31 - https://www.youtube.com/watch?v=tqO2xvtlveE

Dilerseniz bu videoları acin izlerken aynı anda zindanı yapın dilediğinizde skill barının sağ altında bulunan "C" tuşuna basıp Dungeon kısmına gelerek Pause Dungeon'a basarak zindanınız dondurabilir videoyu izleyip devam ettirebilirsiniz (veya kısaca karakter atıp 9 dakika icerisinde aynı channel'dan zindana giriş yapılabilir)

Ortalama bir zindanınız 15 ila 20 dakika arasında surecektir.
Kapsule gecelim.. Aldığınız kapsullerin odulu 5x Stain Clone'dur ve sizden istediği şey aldığınız kapsule gore değişmekte.. ozetle duşurmeniz gereken bir eşya var ve eşyanın adı aldığınız kapsule gore değişebilir

Yazı fazla uzun olduğundan devamını yorumlarda goreceksiniz

Last edited by serber1907; 21st April 2019 at 14:30.
Reply With Quote
Old 8th April 2019, 14:21
serber1907's Avatar
Active Member
Snake Champion

Aldığınız gorevde istenen bu eşyadan dusurmektir bunu da size soylediğim zindanların sonundaki boss'u keserek elde edebilirsiniz..
Zindana girmeden gorev kapsulunu acmayı unutmayın bunu bir cok kez gordum.. (Sağ tıklayarak - bu bile yazılır mı demeyin..)
Buradaki detay şu boss'u oldurdugunuzde yere o eşyadan 3 tane atacaktır eğer T-Point kısmında bahsettiğim Remote Shop Card (N'ye bastığınızda npc acma eşyasını aldıysanız) yere duşen gorev eşyalarından bir tanesini alıp n'ye basıp oraya satıyorsunuz arkasından bir tane daha alıp onu da satıyorsunuz ve son gorev eşyasını da alıp zindanı bitirip cıkıyorsunuz
Gorevinizi vereceğiniz yer Port Lux Instructor (Skill Satıcısı)

Birinci gorevinizi verdikten sonra kapsullerden bir tane daha acın ve "N" tuşuna basıp yukarıdan Restore kısmına gecin ve gorev eşyalarından bir tanesini geri alın ardından teslim edin.. ucuncu'de de aynı işlemi yapın

Şu an 15x Stain Clone biriktirmiş olmalısınız.. Yeni gorev kapsulunuzu acmayı unutmadan zindana tekrar devam edin 3 girişte 45x Stain Clone biriktirmiş olacaksınız ve ortalama bir saatin sonunda bm3'unuzu acmış olacaksınız

Vote Point (Onemli)
Az once de linkini verdiğin siteden "web.cabalbg.com"voting.php" 12 saatte 1 kez vote verebilirsiniz.. Her attığınız Vote'da reklamlarda server yukselecek ve oyuncu kazanma olasılığı artacaktır siz de cash ve vote point kazanacaksınız
Green Despair Core Alchemist'in solunda bulunan Event Girl Yul adlı NPC'de bulunan vote shop'tan alışveriş yapabilirsiniz

Buradan SEHH-SEH-Rename Card-Sac şekli vesaire gibi guzel malzemeler elde edebilirsiniz

Nasıl Vote Verilir?
Acılan sayfaya uyeliğinizle giriş yaptıktan sonra bulunan "XTREMETOP" fotoğrafına tıklayın ve acılan sayfanın tamamen yuklenmesini bekleyin
arkasından Ben robot değilim seceneğini işaretleyin ve altındaki Vote For Moon Cabal adlı kısıma tıklayın bir sure bekleyin sonrasında kontrol ettiğinizde cash'inizin geldiğini goreceksiniz..

Aylık olarak yapılan en cok vote atanlar gibi bir event var eğer burada sıralamaya girer 1.olursanız (tam olarak hakim değilim diğer sıralamalara da veriyor olabilirler) guzel cash kazanırsınız

T-Point / AFK Puanı
Genelde Bloody Ice'ta gorebilirsiniz boşluğa Dash skilli atanlar ateş edenler vesaire.. T Point afk bırakılarak veya training dummy'e bırakılarak kasılmaz soylediğim gibi aktif olmanız gerek
Not; Ch1'de TP (T-Point) kasmaya bırakmak yasaktır ve ayrıca bazı kanallar yeşil bazıları beyazdır yeşillerde size saldıramazlar oralarda bırakmanızı tavsiye ederim
CTRL+D tuşuna bir kez bastığınızda Show Of Skill Has Activaded yazacaktır bu sayede boşluğa skill kullanabilirsiniz.. Tekrar CTRL+D yaparsanız bu durum kapanacaktır..
CTRL+D yaparak Show Skill actıktan sonra oyunu Window Mod (Pencere Moduna) almanız gerek kısa yol olarak Alt'a basılı tutarak Enter'a basmanız yeterli
Şimdi soylediklerimi yaptıysanız pencere modunda show skilliniz acık olmalı CTRL'ye basarak herhangi bir skill kullanın fade step-dash veya neyi tercih ederseniz ve bunu yaptıktan sonra kısa bir sure icinde farklı bir programa gecin.. Bu sırada arkada karakterinizin bastığı skilli tekrarlayacağını gorursunuz

T-Pointinizle ne alacağınız konusunda onerim oncelikle Remote Shop Card ve arkasından Pet-Red Garlie'dir sonrasında ise isterseniz Stain Clone alıp satabilir isterseniz biriktirebilir isterseniz de dilediğiniz malzemeden biriktirebilirsiniz şahsen Leap Of Hero adlı eşyayı kullanıyorum bu sayede zindanlarda oldugumuzde parti arkadaşımıza tıklayıp o eşya ile ışınlanabiliyoruz

Tahmin ettiğiniz gibi (umarım) solundaki Summon of heroes aynısının kırmızı olanı da takım arkadaşınızı cekmek icin..

Zindanlar İcin Onerim
Bm3'unuzu actınız TP kasmayı oğrendiniz bir kac bilginiz de var ve para kasmak istiyorsunuz..
Muhtemelen adımları yeni tamamladıysanız başlangıc setiylesiniz ya da ufak caplı bir setiniz var
SOD (Seal of darkness) yeni başlayanlar icin en uygun zindandır ve dropları da fena değil..
Slot Extender - Medium & Essence Rune - Dex & Astral Bike - Blue
Bu zindandan elde edebileceğiniz yuksek eşyalardandır..
Bolca uch-fch attığı icin kolaylıkla 5-10 tur donup iyi para kasabilirsiniz..

Honor Point / Onur puanı
Gozunuze onemsiz gelebilir.. Honor Class Rank 12 olmadan hic bir yuksek zindanda ayakta kalamazsınız sebebi de earning ve bracelet'lerdir..
Oyun icerisinde Vampiric earning +9 & Bracelet of Fighter/Sage +8 takmanız icin en azından honor 12 olmanız gerek.. Honor 11 olmanız icin 10m & 12 olmanız icin 20m Honor Point kasmanız gerek..
Bunun icin en iyi yol tabi ki Tierra Gloriosa (TG) yani Savaştır.. Gunun belirli saatlerinde yapılan savaşlarda oynayarak minimum 30 puan kasıp ("V" tuşuna basıp yukarıdaki Score menusunden puanınızı gorebilirsiniz) Wexp alabilir ve Port Lux Officer'dan Wexp'inizi Honor ile takas edebilirsiniz..
Ayrıca zindan bitirip DP kasarak Port Lux Grocer'in sağında bulunan DP Exchange NPC Peticia'dan DP ile Honor kapsulu satın alabilirsiniz

Bu iş icin bir yol da Alz ile Lady'den veya Personal Shop'lardan WEXP satın almaktır.. 2k WEXP şu sıralar ortalama 850-900m civarında para eder..

Bir Kac Bildiri / Oneri / Tavsiye
Shout'tan / Megafondan kullanılan dil İngilizce'dir.
Turkce & Filipince vesaire bir cok dilde oyuncu olduğu icin karman corman bir ortam olmasın diye ortak dil secilmiştir bunun dışında dil kullanırsanız muhtemel 3 gun ban yeme riskiniz var..
Macro.. Hepinizin buralarda bezi vardır diye tahmin ediyorum (tabi ki yaptım)
Re-Target icin kullandığınız macrolara karışmıyorlar ancak eğer ki bir haritada vesaire macroya bırakıp para kastırtıyorsanız bu ban sebebidir.. dikkat etmenizi tavsiye ederim
Zindanlar konusunda ise onerim şu.. tek girdiğiniz zindanlarda reloglamayı bilmeniz gerek yani olay şu ozetle
FA'sınız veya BL'siniz short buffları bilirsiniz.. Şu kısa felaket hasar yukseltici buff'lar.. Bastınız girdiniz moba bufflarınız bm'niz bitti hasarınız yetmeyecek direkt ESC'ye basıp karakter atıyorsunuz ve oyuna girdiğinizde butun bufflarınız bm'leriniz yenilenmiş oluyor bu sayede tek başına FT3 bitiren ibo abimiz (şu an ki OttoBL) az ekmeğini yemedi bu hareketin..
Aynı şekilde olgudunuzde de skilleriniz vesaire sıfırlanacaktır.. Bilen varsa FT3'un başlangıcında direkt karşınızdadır boss onu keserken orneğin surekli olup resetlenip o short bufflarla tekrar dalıp oldurme surenizi ciddi manada sıfırlayabilirsiniz..
Dikkat etmeniz gereken husus ise eğer partiniz var ise relog attığınızda zindanın başından başlatacak olması.. Tek girmediyseniz partiniz varsa bu olay iptal bilginiz olsun

Last edited by serber1907; 8th April 2019 at 16:55.
Reply With Quote
Old 11th April 2019, 09:49
serber1907's Avatar
Active Member
Snake Champion

Eger incelemek isterseniz sizler icin bir kac yararli konu buldum

https://forum.cabalbg.com/showthread.php?t=11733

Bu konu basligi altında honor ranklarınızda hangi title(unvan) alacaginizi gorebilirsiniz ve ayrica honorlar arasi gecis icin ne kadar wexp(Savas tecrubesi) gerektigi de bulunmakta cok yararli bir konu kesinlikle bir yere not etmenizi tavsiye ederim

Gelelim en onemli kisimlardan biri olan Chaos6'ya
bu zindan afk(klavyeden uzakta) olacaginizda sizin icin atilmasi en kolay zindandir ozetle bilmeyenler icin.. giriyorsunuz ortaya geciyorsunuz ustunuze surekli yaratiklar geliyor 6 dakika 30 saniye kala gibi civarlarinda boss cikiyor kesiyor ve bitiriyorsunuz

Simdi bu zindani bitirmenin en kisa yolu da ilk basta bulunan kapiyi kesip 14 dakika afk kalip 6 dakika civari gelip sadece bossu kesip gitmektir.. Ancak sorun su ki etrafta o kadar fazla hayvan oluyor ki o bossu bulmak imkansizlasiyor bu sebeple etraftaki boss haric butun yaratiklari kucuk domuza ceviren bir eklentimiz var onun linkini birakiyorum

https://forum.cabalbg.com/showthread.php?t=

Buradan bakarak yapabilirsiniz yine de ingilizcesi olmayanlar icin ozetle orada yazani anlatiyorum

https://www.dropbox.com/s/2mug2kjagb...nster.rar?dl=0

Orada yazanin aynisini yapmaniza gerek yok dosyanin icindeki dosyalarin tamamini
Cabal - Data klasorunun icindeki Monster klasorune atin ve arkasindan Monster dosyasinin icerisinde pl2 diye bir dosya daha bulunmakta oraya da atin

Oyuna girdiginizde C6'ya girip kontrol edebilirsiniz boylelikle zindani rahatca yapabileceksiniz

Old 17th April 2019, 17:59
Rebellion Rebellion is offline
Active Member

Eline Sağlık paşam :)
Reply With Quote
Old 17th April 2019, 21:50
serber1907's Avatar
Active Member
Snake Champion

teşekkurler abi sonunda kurtuluyoruz.. ^^
Old 18th April 2019, 23:14
Muti Muti is offline
Member

Eline sağlık
Reply With Quote
Old 20th April 2019, 03:26
serber1907's Avatar
Active Member
Snake Champion

teşekkurler
Old 14th May 2019, 13:04
ebizey ebizey is offline
Average Member +

Yeni başlayanlar i?in g?zel bir rehber. Eline sağlık.

Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules